Weight. Seed/rank Name, school (record) first-round opponent

Class A

106. Lucas Schiell, Z-M (25-8) vs. 1/1 Walker Bents, Belgrade-Brooten-Elrosa (42-4)

106. Gavin Johnson, K-W (29-10) vs. 2/2 Anthony Romero, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland (41-3)

126. 5/9 Luke Krier, Z-M (27-10) vs. Lucas Volstad, Frazee (28-13)

138. Alec Johnson, K-W (26-12) vs. 3/3 Brett Willaby, Windom/Mountain Lake (39-5)

152. 3/4 Baxter O'Reilly, Goodhue (29-3) vs. -/6 Ethan Hendrickson, Jackson County Central (40-7)

182. Gabe Tupper, Z-M (33-7) vs. 3/4 Mason Smid, Blackduck-Cass Lake-Bena (29-1)

195. 5/8 Ethan Kovars, Z-M (27-6) vs. Jesus Cardenas, Atwater-Cosmos-Grove City (12-17)

220. -/8 Carter Quam, K-W (35-5) vs. 7/- Logan Sherwood, Atwater-Cosmos-Grove City (21-6)

Class AA

120. 3/5 Jon Harvey, Lake City (20-4) vs. -/8 Cade Okeson, Detroit Lakes (30-6)

138. Joe Kozlowski, Lake City (28-10) vs. 7/7 Caleb Whipps, Tri-City United (30-6)

Class AAA

106. 4/3 Zachary Silvis, Park (43-4) vs. Alvin Wasmoen, Albert Lea (32-9)

106. 8/7 Alex Braun, Woodbury (42-8) vs. Max Ricks, Rogers (26-5)

113. Brad Little, Woodbury (17-5) vs. 4/4 Parker Janssen, St. Michael-Albertville (38-8)

120. Josh Route, Hastings (30-23) vs. 5/6 Carter Ban, Anoka (34-4)

126. Aiden Erickson, Hastings (25-19) vs. 1/1 Derrick Cardinal, Forest Lake (43-0)

126. Will Bents, Woodbury (41-6) vs. 3/8 Chase Murphy, Northfield (41-4)

132. Cade Johnson, Woodbury (37-11) vs. 5/8 Dan VanAcker, Forest Lake (33-10)

138. -/9 John Kendall, Hastings (36-15) vs. 2/5 Cole Becker, St. Michael-Albertville (40-7)

138. 6/4 Solomon Lankow, Park (42-5) vs. Tyler Studer, Blaine (30-14)

145. Nolan Myers, Hastings (25-21) vs. 8/- Andrew Sanders, Minnetonka (38-8)

152. Sebastian Zamorano, Woodbury (31-18) vs. 1/1 Landen Johnson, Owatonna (42-1)

160. Mukhtar Ali, Hastings (26-17) vs. 7/- Demetrius Patton, Hopkins (29-11)

170. Ethan Pittman, East Ridge (3-0) vs. 7/- Connor Raines, Shakopee (21-3)

170. Garrett Beying, Hastings (22-18) vs. 3/10 Jacob Meissner, Osseo (30-5)

182. Sam Tollison, East Ridge (17-6) 3/5 Parker Venz, Farmington (25-4)

182. Noah Johnson, Park (22-11) vs. 2/3 Wyatt Lidberg, St. Michael-Albertville (42-5)

195. Khrystiyan Mullen, Park (41-8) vs. 2/2 Josh Piechowski, Stillwater (15-0)

195. Tre Hockenberger, Woobury (30-14) vs. 8/10 Isaac Atchison, Blaine (37-3)

220. 4/2 Antonio Davis, Park (40-3) vs. Cameron Miller, Prior Lake (19-17)

220. Mason Barrows, Woodbury (30-12) vs. 3/- Walter West, Robbinsdale Cooper (25-2)

285. Cameron Olsen, Hastings (31-8) vs. 4/4 Isaiah Noeldner, Owatonna (33-7)